Primaria Racari

Un altfel de raport

Stimați locuitori ai orașului Răcari,

Cei 12 ani de când sunt primar, ales de dumneavoastră, i-am parcurs cu hotărâre și dornic să realizez toate obiectivele propuse.
Paşii făcut pentru schimbarea oraşului nostru se văd!
Au fost destule obstacole de depăşit şi multe mentalitți de schimbat în drumul dintre vechi şi nou. Vă mulțumesc dumneavoastră,
locuitorilor oraşului Răcari, Consiliului Local, echipei care formează conducerea autoritătii locale şi angajaților primăriei, care
ați contribuit la închiderea multor ani cu realizări, în condiții economice deosebit de grele.

Materialul pe care îl supun atenției dumneavoastră este un instrument de informare a cetățenilor oraşului cu privire la modul şi eficiența rezolvării treburilor publice, a acțiunilor întreprinse pentru realizarea strategiilor, a
modului de îndeplinire a obiectivelor propuse pe principalele domenii de activitate, manifestându-mi încă o dată deschiderea şi transparența față de cetățean. Încercăm să îmbunătățim în fiecare an calitatea şi eficiența muncii noastre.

În toți anii aceștia au fost provocări care s-au constituit la final, în oportunitți pentru manifestarea abilităților administrației locale
de gestionare a situațiilor dificile și de anticipare a efectelor lor.
Acțiunile care au fost întreprinse în toți acești ani au vizat toate sectoarele de activitate din sfera administrației locale, respectiv investiții de interes local, asistența socială, educație, sănătate, cultură, tineret, sport,
ordine publică, situații de urgență, protecția şi refacerea mediului, dezvoltare urbană, evidenț a populației, servicii de utilitate publică,
activitți de administrație social-comunitar.

Gândirea unitară, pe termen lung, dorința de a îndeplini nevoile comunității, creșterea calității mediului educațional, îmbunătățirea
imaginii zonelor de interes ale orașului, stimularea investițiilor, toate acestea dau dreptul locuitorilor la o existență decentă și demnă,
iar mie, Primarul orașului Răcari, îmi revine obligația de a îndeplini mai departe toate obiectivele propuse pentru anii ce ne stau in față.

Pe tot parcursul anilor ne-am desfșurat activitatea de reprezentați ai administrației publice ținând cont de nevoile comunității locale cu care ne-am consultat în mod periodic, prin dezbateri publice, întâlniri cu locuitorii și dialog permanent cu sprijinul noilor tehnologii. Am ascultat nu doar propuneri și inițiative ci și critici, încercând să le integrăm în proiectele noastre. Încercările și reușitele noastre sunt și rămân la aprecierea
comunității, abordări noi sunt necesare atât pentru a rezolva problemele prezentului cât și pe cele ale viitorului, dar sunt convins că împreună, autoritți și comunitatea locală, vom duce la bun sfârșit, tot ceea ce am început și tot ceea ce vom mai începe.

Oraşul Răcari este şi va fi un spațiu al realizării individuale și colective, cu cetățeni activi, un mediu economic, dinamic și competitiv, capabil să utilizeze resursele într-un mod integrat și să ofere o dezvoltare sustenabilă
a comunității; un model de bună guvernare, cu o administrație transparentă, progresistă, performantă, în care cetățeanul
va fi partenerul administrației; un pol de excelență în implementarea proiectelor europene.
Încercăm, astfel, să îmbunătățim în fiecare an calitatea și eficiența activității noastre, aceste deziderate realizându-se prin participarea locuitorilor orașului în procesul administrativ, la luarea deciziilor într-un mod corect și deschis.
Acest număr de ziar este unul din instrumentele prin care instituția pe care o conduc și o reprezint o pune la dispoziția cetățenilor, pentru a se informa corect asupra activității și rezultatelor muncii noastre.
Gospodărirea eficientă a bugetului local, promovarea unor proiecte și programe de dezvoltare, continuarea planului local de acțiune având ca principal scop bunăstarea locuitorilor orașului Răcari, au fost obiectivele principale pe care le-am urmărit mereu.
Realismul, răbdarea și implicarea activă a fiecăruia din locuitorii oraşului vor dovedi încă o dată că, împreună, într-o echipă unită, vom rămâne la fel de echilibrați indiferent care vor fi greutățile anilor ce vor urma.

Această ediție specială a Ziarului Primăriei Răcari este doar o sinteză a
inițiativelor și proiectelor realizate de-a lungul celor 3 mandate de primar al dumneavoastră cât și o prezentare a proiectelor de viitor.
Surprindem în acest număr doar o parte din volumul de muncă pe care angajații primăriei alături de mine l-au realizat de-a lungul anilor.
Trebuie să recunoaştem, întotdeauna este loc şi de mai bine!

Mai avem proiecte importante de realizat. Vestea bună este că aceste proiecte au intrat în linie dreapt.
Se prefigurează o perioadă unică în dezvoltarea oraşului dintre care 14 proiecte cu finanțare european.
Aşa cum am afirmat încă de la începutul primului meu mandat – respectiv anul 2008, am reuşit să nu fac promisiuni irealizabile şi astfel toată activitatea mea s-a materializat în proiecte de dezvoltare şi promovare a oraşului Răcari, cunoscand foarte bine starea în care se afla infrastructura orașului.
Pentru a realiza tot ceea ce mi-am propus, am avut nevoie de suportul, susținerea, răbdarea şi realismul locuitorilor oraşului Răcari, de o gândire obiectivă asupra problemelor cu care se confruntă comunitatea
local.
Dezvoltarea oraşului Răcari, trebuia să se realizeze în mod echilibrat, gestionarea eficientă a bugetului şi realizarea unor investiții majore durabile au constituit totdeauna problemele prioritare ale agendei mele de
lucru.
Am convingerea că şi în perioada următoare veți fi alături de administrația locală și impreună vom reuşi să depăşim dificultățile create de criza economico-financiară mondială, vom reuşi să continuăm parcursul ascendent pe care s-a înscris oraşul Răcari în mandatele precedente şi pe care îl vom continua cu siguranță în viitorul mandat ce mi-l
veți încredința dumneavoastră, locuitorii oraşului Răcari.
Vă mulțumesc pentru tot sprijinul acordat până acum şi sper să fiți lângă mine şi mai departe!

Până data viitoare, să auzim numai de bine!
Al dumneavoastră, Marius Florin Caravețeanu,
Primarul orașului Răcari
mcaraveteanu@yahoo.com

Accessibility Toolbar